wycieczki rowerowe z dziećmi
#akcjaleśnapolana,Zwiedzamy

Wycieczki rowerowe z dziećmi – co zrobić, żeby były udane?

Wycieczki rowerowe z dziećmi – co zrobić, żeby były udane? Nie ma nic przyjemniejszego od aktywnego spędzania czasu w plenerze. Rower jest świetnym rozwiązaniem, bo cała rodzina jednocześnie może się ruszać, dotleniać i korzystać ze wszystkich dobrodziejstw przyrody. Jak zaplanować rowerowe wojaże, żeby były udane? Co ze sobą zabrać? Zobaczcie, co sprawdza się u nas!

wycieczki rowerowe z dziećmi

Przezorny zawsze ubezpieczony. Przygotowanie i przegląd sprzętu.

Przed każdą rowerową wycieczką, nawet krótką, dobrze jest zrobić szybki przegląd rowerów, dopompować powietrze w oponach, żeby nie stresować się sprawami technicznymi w drodze. Oczywiście, wszystkiego nie da się przewidzieć, ale polecamy zabierać ze sobą podstawowe akcesoria naprawcze – dętkę, łatki (jeśli opony nie mają ochrony antyprzebiciowej), zestaw kluczy, pompkę.

wycieczkirowerowezdziecmi10

Co za dużo, to nie zdrowo. Wybór trasy i cel wycieczki.

Na wycieczki z dziećmi, przynajmniej na początkowym etapie, polecamy ścieżki rowerowe lub mało uczęszczane boczne drogi. Na pierwszą rowerową wyprawę dobrze jest wybrać znaną nam trasę i oszacować możliwości. Przedszkolak na swoim rowerze raczej nie da rady za pierwszym czy drugim razem przejechać 40 km. Musimy uwzględnić wiek i kondycje młodego rowerzysty oraz pamiętać, że dzieci szybko się nudzą i zniechęcają. To co dla nas jest relaksem (np. dwugodzinna jazda przez las w ciszy i spokoju ;)), dla naszych pociech może okazać się zbyt monotonne i zwyczajnie nieciekawe. Warto więc określić cel wycieczki (np. jedziemy nad staw, na polanę, na której zrobimy piknik, na lody, na plac zabaw itp.), można też ustalić z dzieckiem, że np. po każdych 30 minutach jazdy, robimy przerwę.

wycieczkirowerowezdziecmi6

Co ze sobą zabrać?

  • podstawową apteczkę (ZAWSZE);
  • środek przeciw komarom i kleszczom, jeśli trasa naszej wycieczki biegnie przez las czy łąkę;
  • dodatkowe ubrania (zależnie od pogody, my często zabieramy ze sobą kurtki przeciwdeszczowe);
  •  jedzenie i picie. Jeśli wybieramy się na kilkugodzinną wycieczkę wystarczą przekąski i coś do picia. Przy całodziennych wyprawach, szczególnie w chłodniejsze dni, sprawdza się także termos z ciepłym posiłkiem oraz drugi z herbatą/kawą lub możliwość kupienia czegoś w drodze.
  • tzw. czasoumilacze dla dzieci (np. ulubioną zabawkę dziecka lub niewielkich rozmiarów grę (jeśli lubicie, polecamy np. Dobble), można też zabrać kompas, lupę czy bańki mydlane, żeby podczas postojów maluchy miały co robić;
  • telefon (towarzyszy chyba nam wszystkim już prawie zawsze 😉 nie namawiamy do przeglądania Facebooka 😉 podczas wycieczki, ale warto go mieć na tzw. wszelki wypadek. My zabieramy także powerbanka, ponieważ często jeździmy po dzikich okolicach;

wycieczkirowerowezdziecmi11

Ilość ekwipunku zależy także od tego czy jeździmy z maluchem , ze starszakiem, czy dziecko jedzie w foteliku, przyczepce czy na swoim rowerze. Nasz syn jeździł w foteliku, później na swoim rowerze, który podpinaliśmy po jakimś czasie jazdy pod hol rowerowy, teraz jeździ już bez holu, a w foteliku zaczyna jeździć córka 🙂

wycieczkirowerowezdziecmi7

W przypadku starszaka zaczynającego przygodę na swoich własnych dwóch kółkach, ważny jest wybór roweru. Powinien być możliwie najlżejszy (polecamy te z aluminiową ramą) oraz dobrany wielkością odpowiednio do dziecka. Błędem jest kupowanie roweru na wyrost lub jazda na zbyt małym. Dziecko musi czuć się komfortowo, żeby przejechać dłuższą trasę. Nasz syn jeździ obecnie na rowerze firmy Ghost, wcześniej na Kross Denis – oba możemy polecić. Oczywiście można kupić rowery jeszcze lepszej klasy, wszystko zależy na ile możemy sobie pozwolić finansowo. Te naszym zdaniem mają dobrą proporcję jakości do ceny.

wycieczki rowerowe z dziećmi

Jeśli zależy nam, żeby młody rowerzysta polubił taką formę spędzania czasu i wycieczki stały się dla niego przyjemnością warto pozwolić mu wybrać kolor roweru, licznik, dzwonek, bidon. My korzystamy od jakiegoś czasu z bidonów amerykańskiej firmy Nalgene, które bardzo polecamy. W przeciwieństwie do wielu, które mieliśmy wcześniej, nie wchłaniają zapachu, co jest dla nas bardzo ważne. Można wlewać do nich także ciepłe napoje oraz dzięki szerokiemu otworowi wszelkie smoothie, nawet bardzo gęste. Butelki są także odporne na wszelkie niedogodności, nie zliczymy już ile razy upadły „przez przypadek” naszemu dziecku i nic się z nimi nie stało 😉  Atutem są również świetne zamykania, które mogą służyć za uchwyty do noszenia, więc butelki świetnie sprawdzają się nam także podczas innych aktywności.

bidon nalgene

Co jeszcze? Odblaski! Kosztują grosze a zdecydowanie zwiększają bezpieczeństwo.

Polecamy Wam opisy kilku naszych wycieczek rowerowych, m.in. po Jurze Krakowsko – Częstochowskiej, może wybierzecie coś dla siebie:

wycieczki rowerowe z dziećmi

Być może przyda Wam się także nasza recenzja fotelika Hamax Siesta (napisana kilka lat temu, ale podtrzymujemy wszystko) – powoli z tego samego fotelika i kasku zaczyna teraz korzystać nasza córka:

wycieczki rowerowe z dziećmi

A jakie są Wasze patenty na udane wyjazdy rowerowe z dziećmi? Lubicie taką formę spędzania czasu? Jak wiecie, my bardzo!

wycieczkirowerowezdziecmi8wycieczkirowerowezdziecmi9wycieczkirowerowezdziecmi4wycieczkirowerowezdziecmi18wycieczkirowerowezdziecmi1wycieczkirowerowezdziecmi5wycieczkirowerowezdziecmi3

Do zobaczenia na rowerowym szlaku!

Możesz również polubić...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.