Wiosenny syrop z podbiału. Podbiał to jeden z pierwszych zwiastunów wiosny. Możemy go znaleźć na łąkach, skrajach lasów, przy drogach. W medycynie ludowej najbardziej znany był jako lek „przepędzający kaszel”. Zawiera między innymi substancje śluzowe, które pomagają w walce z podrażnionymi drogami oddechowymi oraz łagodzą stany zapalne gardła. Co roku syrop z podbiału robiła moja prababcia. Kiedy kilka dni temu podczas spaceru nad zalewem natrafiliśmy na żółtą od podbiału łąkę, nie mogliśmy przejść obok niej obojętnie.

 

bartoszkowo blog parentingowy podbiał

bartoszkowo blog parentingowy podbiał

 

Udało nam się, jak sie okazało w domu, zebrać trzy litrowe słoiki podbiału, z których zrobiliśmy syrop.

 

Przepis:

1 litr kwiatów (mogą być z łodyżkami) podbiału

1/2 litra wody

250 dag cukru

1/2 cytryny  

Kwiaty oczyszczamy z ewentualnych pyłków czy robaczków, zalewamy wodą i doprowadzamy do wrzenia. Po chwili wyłączamy gaz, przykrywamy i odstawiamy na kilka godzin (może być cała noc). Następnie przecedzamy powstałą miksturę przez sito (mocno odciskamy), dodajemy cukier i ponownie doprowadzamy do wrzenia. Dodajemy wyciśnięty sok z cytryny. Jeśli chcemy, by był to typowy syrop, gotujemy na malutkim ogniu aż lekko zgęstnieje i dodajemy więcej cukru. Gorący przelewamy do słoików i stawiamy do góry dnem.

 

bartoszkowo blog parentingowy

 

Z tego przepisu korzystamy my, ale wiosenny syrop z podbiału można zrobić na wiele sposobów. W internecie można znaleźć mnóstwo receptur, często przekazywanych właśnie z pokolenia na pokolenie.

Podbiał można także suszyć i sporządać z niego napary, wyciskać sok czy robić nalewki.

 

bartoszkowo blog parentingowy podbiał

 

*W literaturze można znaleźć rozbieżne informacje na temat tego czy podbiał można podawać małym dzieciom (niektóre źródła podają, że tak, inne, że od 6 roku życia, jeszcze inne, że dopiero od 12 roku życia) oraz czy dłuższe stosowanie może być szkodliwe dla wątroby (zaleca się więc nie stosować podbiału dłużej niż 6 tygodni).

Prawie w każdym zielniku  znajdują się  informacje o podbiale, poniżej link do opisu z Apteczki Ziołowej” (L.M.Krześniak, wyd. Sport i Turystyka)

Kliknij TUTAJ.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *