Lato obfituje w kwiaty, liście, owoce – na każdym spacerze możemy znaleźć coś ciekawego do wykorzystania w domowych zabawach czy eksperymentach. W ostatnich dniach sprawdzaliśmy w jaki sposób rośliny piją wodę. Wykorzystaliśmy do tego doświadczenia białe kwiaty zebrane na łące i selera z działki prababci. 

Kwiaty wstawiamy do zabarwionej barwnikiem spożywczym wody i czekamy kilka – kilkanaście godzin aż zmienią kolor. Najlepiej zabarwiły się rumianki wstawione do szklanki z niebieską wodą, ale na pozostałych także widać, że barwnik dotarł do płatków.

W jaki sposób? Woda dzięki cieniutkim rureczkom jest transportowana w górę rośliny.

kwiatki1

W jaki sposób rośliny piją wodę - eksperyment

W jaki sposób rośliny piją wodę - eksperyment

kwiatki4

W jaki sposób rośliny piją wodę - eksperyment

kwiatki6

kwiatki7

W kwiatach nie widać rureczek tak dobrze jak w … ?

Dzięki tej stronie, oprócz kwiatków, do naszego doświadczenia wykorzystaliśmy również selera, co prawda nie naciowego, ale myślę, że także spełnił swoją rolę.

Kiedy przyjrzymy się jego liściom, widzimy sieć żyłek – nerwów, którymi roślina transportuje wodę. Dzięki nim woda z barwnikiem dotarła do samych koniuszków i zabarwiła liście na niebiesko.

seler1

W jaki sposób rośliny piją wodę - eksperyment

seler3

Po przecięciu łodyżki widzimy niebieskie punkciki – to właśnie rurki, którymi woda wędruje do liści.

seler4

W dziale EKSPERYMENTY znajdziecie więcej naszych doświadczeń.

Polecam Wam również nasze zabawy sensoryczne,  które możecie przygotować sami, z łatwo dostępnych i niedrogich składników:

Jeśli podobają Wam się nasze wpisy, lajkujcie na FB a w komentarzach dzielcie się swoimi pomysłami na wszelkie dziecięce aktywności!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *