Zamki – w Bobolicach i w Mirowie – znajdują się na Szlaku Orlich Gniazd na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Otaczają je wapienne ostańce a z ich podnóża rozciąga się wspaniały widok na okolice. Pomiędzy zamkami, Grzędą Mirowska, wiedzie niezwykle malowniczy szlak pieszy (ok. 2 km). Zamki zostały wybudowane w XIV wieku przez Kazimierza Wielkiego. Na przestrzeni lat zmieniały swoich właścicieli a po kolejnych oblężaniach stopniowo podupadały. Obecnie znajdują się w prywatnych rękach. Zamek Bobolice został odbudowany a jego wnętrze jest udostępnione dla zwiedzających.

Poniżej zdjęcia z naszego rowerowego wyjazdu na Jurę. Polecamy taką formę zwiedzania, szczególnie z najmłodszymi! Możemy względnie szybko przemieszczać się pomiędzy miejscami, które chcemy zobaczyć, robić przystanki kiedy jest taka potrzeba, dziecko siedzi wygodnie w foteliku dzięki czemu podczas zwiedzania nie narzeka na ból małych stópek, jest cały czas na powietrzu a my spędzamy czas aktywnie!

Pierwsza część naszego rowerowego wyjazdu na Jurę jest opisana tutaj:http://kreatywnieaktywnie.pl/wycieczki-z-dzieckiem-jura-na-rowerach/ (m.in. źródła Zygmunta i Elżbiety, rezerwat Ostrężnik, Diabelskie Mosty, Zespół Pałacowo-Parkowy w Złotym Potoku).

Region w ostatnich latach bardzo rozwinął się pod kątem turystyki pieszo-rowerowej. Powstały kilometry nowych ścieżek, położonych głównie wśród lasów, pól i miejsc mało zatłoczonych łączących najważniejsze zabytki i atrakcje turystyczne.

zamek w Mirowie

zamek w Mirowie

zamek w Bobolicach

zamek w Bobolicach

zamek w Bobolicach

Niebawem pokażemy Wam inne ciekawe miejsca, które warto zobaczyć będąc na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej (m.in. Bramę Twardowskiego, Pustynię Siedlecką czy Górę Zborów).

Jeśli podobał Wam się wpis, podajcie go dalej, może kogoś zainspiruje do odwiedzenia tej części Polski :)

4 thoughts on “Z dzieckiem na Szlaku Orlich Gniazd – Bobolice i Mirów”

  1. Uwielbiam podróże z dzieckiem. Gdy była mniejsza była to przede wszystkim Polska w tym szlak Orlich Gniazd. Dziś trochę inne regiony, ale i tak miło było powspominać :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *