Dzieci uwielbiają się brudzić. I słusznie! Pozwala im to na odkrywanie świata, rozwija kreatywność, pobudza twórcze myślenie, pozwala pozbyć się napięcia, wpływa pozytywnie na rozwój psychofizyczny a rodzicom daje chwilę dla siebie. Im brudniejsza i bardziej „ciapiąca” zabawa, tym ta chwila z reguły dłuższa 😉 

Do zrobienia naszego glutka użyliśmy:

  • pół szklanki siemienia lnianego
  • dwie szklanki wody
  • 3 łyżki żelatyny
  • odrobinę barwnika spożywczego
  • 500 g skrobi ziemniaczanej

* Inspiracją i bazą był dla nas przepis z tej strony – kliknij, jednak zmodyfikowaliśmy go pod składniki, które mieliśmy w domu – zamiast skrobi kukurydzianej użyliśmy ziemniaczanej a gumę ksantanową zastąpiliśmy żelatyną.

Siemię lniane zalaliśmy zimną wodą i odstawiliśmy do lodówki na 24 godziny. Następnie wymieszaliśmy i dodaliśmy żelatynę, barwnik i po ponownym wymieszaniu – po trochu – dodawaliśmy skrobię. Tak powstał nasz smerfny glutek!

Uważam, że jak na naturalnego gluta wyszedł super! Brak kleju, boraksu, płynu do soczewek itd. sprawia, że jest idealny do zabawy nawet dla najmłodszych dzieci a także wszystkich tych, które mają AZS, alergie i muszą uważać na to co biorą w rączki.

Zabawa była smerfastyczna! Po rozciąganiu, ugniataniu i sprawdzaniu wszelkich możliwych właściwości gluta, nasze dziecko wpadło na pomysł zbudowania wioski Smerfów – dlatego glutek otrzymał nazwę smerfnego 😉

Zabawa glutkiem, podobnie jak ciastoliną czy inną masą wpływa na rozwój zmysłów, pobudza kreatywność, wyobraźnię, ćwiczy małą motorykę.

Dziecko może takiego gluta rozciągać, ugniatać, przekładać przez palce, zlepiać, zmieniać jego konsystencję dodając mąkę lub wodę  itd. Wszystkie te czynności przyczyniają się do trenowania paluszków, łagodzenia stresu, rozwijania wyobraźni.

glutekslimek1

glutekslimek2

glutekslimek3

glutek slime bez boraksu

glutekslimek5

glutek slime bez boraksu

glutek slime bez boraksu

glutek slime bez boraksu

glutek slime bez boraksu

glutek slime bez boraksu

glutek slime bez boraksu

glutekslimek12

glutekslimek13

Polecam Wam również nasze pozostałe zabawy sensoryczne,  które możecie przygotować sami, z łatwo dostępnych i niedrogich składników:

Jeśli podobają Wam się nasze wpisy, lajkujcie na FB a w komentarzach dzielcie się swoimi pomysłami na wszelkie dziecięce aktywności!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *