Ścieżka sensoryczna w domu i w plenerze. Jak ją zrobić i czemu ma służyć? 

Gotowe ścieżki sensoryczne nie należą do najtańszych, zobaczcie jak można zrobić je samemu – całkiem za darmo – w przypadku tych plenerowych lub za niewielkie pieniądze w domu. My zrobiliśmy leśną ścieżkę w lesie, ale równie dobrze możecie ją zrobić w ogrodzie czy na łące. Materiały są dowolne, im bardziej zróżnicowane, tym lepiej – każda ścieżka może być inna.  Wykorzystaliśmy trawę, suche, szeleszczące liście, szyszki, kamyki, korę, kwiaty mniszka, gałązki sosny, pachnącą czeremchę, kawałek leżącego nie opodal mchu, patyczki. Różne faktury, kolory, zapachy doskonale stymuluję zmysły.

ścieżka sensoryczna, leśna ścieżka sensoryczna, dywan sensorycznyścieżka sensoryczna, leśna ścieżka sensoryczna, dywan sensoryczny Ścieżka sensoryczna w domu i w plenerze ścieżka sensoryczna, leśna ścieżka sensoryczna, dywan sensoryczny ścieżka sensoryczna, leśna ścieżka sensoryczna, dywan sensorycznyścieżka sensoryczna, leśna ścieżka sensoryczna, dywan sensoryczny Ścieżka sensoryczna w domu i w plenerze

Do zrobienia domowej ścieżki sensorycznej potrzebna jest ciastolina. Najprościej i najszybciej robi się ją z tego przepisu – kliknij – dodając po trochę więcej niż szklance każdej z mąk. Następnie wciskamy w nią to co przyjdzie nam do głowy. Może to być kasza, makaron, ryż, mak, soczewica, duża fasola, groch, rodzynki, płatki kukurydziane/owsiane, kawa ziarnista, zebrane jesienią kasztany, żołędzie itp. Podobnie jak przy ścieżce plenerowej starajmy się wykorzystać jak najwięcej faktur, kształtów, zapachów itd. 

ścieżka sensoryczna, leśna ścieżka sensoryczna, dywan sensoryczny Ścieżka sensoryczna w domu i w plenerze ścieżka sensoryczna, leśna ścieżka sensoryczna, dywan sensoryczny ścieżka sensoryczna, leśna ścieżka sensoryczna, dywan sensoryczny ścieżka sensoryczna, leśna ścieżka sensoryczna, dywan sensoryczny ścieżka sensoryczna, leśna ścieżka sensoryczna, dywan sensoryczny

Co daje chodzenie po ścieżkach sensorycznych?

  • stymuluje receptory na stopach
  • dostarcza bodźce dotykowe
  • w przypadku małych dzieci ćwiczy dużą motorykę, a jeśli pomagają przy jej robieniu także małą.

We wpisie poniżej znajdziecie pomysły jak na co dzień wspierać integrację sensoryczną u dziecka – przykłady ponad 20 „zwyczajnych” aktywności wspierających rozwój zmysłów oraz pomysły na ponad 10 zabaw, które przygotujecie z niedrogich i łatwo dostępnych składników.

Jak na co dzień wspierać integrację sensoryczną dzieci?

Jeśli podobają Wam się nasze wpisy, lajkujcie na FB a w komentarzach dzielcie się swoimi pomysłami na wszelkie dziecięce aktywności!

2 thoughts on “Ścieżka sensoryczna w domu i w plenerze”

    1. Chyba nie wszystkie gatunki, ale tego nie jestem pewna, oczywiście lepiej sprawdzić. „Nasz” kawałek leżał wywrócony obok dróżki, więc go użyliśmy do zrobienia ścieżki i odłożyliśmy z powrotem. Myślę, że nie ucierpiał :) Można też po prostu znaleźć kępkę i po niej chwilę podreptać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *