Rowerek biegowy – świetna forma ruchu i rozwoju dla najmłodszych! Dlaczego warto zainwestować w biegówkę?  Poznaj opinie znanych fizjoterapeutów Pawła Zawitkowskiego i Bożeny Kierył.

Od kilku lat rowerki biegowe cieszą się w Polsce bardzo dużą popularnoscią. I słusznie, bo zdaniem fizjoterapeutów są cudownym wynalazkiem! Dodam, że wcale nie młodym, bo historia sprowadza nas do 1817 roku i zaprojektowanej wówczas przez Karla Draisa „maszyny biegowej”.

rowerek biegowy karl drais

 

Nasz syn swoją przygodę z rowerkiem biegowym rozpoczął po skończeniu 2 lat (według fizjoterapeutów i producentów jazdę mogą zaczynać już 18-miesięczne dzieci). Bardzo szybko „załapał” o co w tym chodzi i teraz jazda na rowerze jest jedną z jego ulubionych form spedzania czasu. 

Zalety jazdy na rowerku biegowym:

  • uczy utrzymywania równowagi;
  • ćwiczy ogólną koordynację ruchowo-wzrokową;
  • rozwija wiele partii mięśni;
  • naprzemienny, rytmiczny ruch wspomaga synchronizację półkul mózgowych, a co za tym idzie może usprawniać procesy uczenia się (mówi o tym m.in. Metoda Kinezjologii Edukacyjnej Paula Dennisona);
  • ruch, ruch, ruch – rowerek zapewnia dziecku solidną porcję ruchu na świeżym powietrzu (biegówka jest też o tyle fajna, że super radzi sobie w terenie – las, górki, dołki, nierówne powierzchnie – na czterech czy trzech kółkach myślę, że nie byłoby to już takie łatwe)

Na co zwrócić uwagę przy wyborze biegówki?

Przede wszystkim na to, żeby była lekka i wielkością dopasowana do wzrostu dziecka oraz miała REGULOWANĄ wysokość siodełka. Jest to bardzo istotne, bo dziecko musi swobodnie stawiać całe stopy na ziemi i mając możliwość podnoszenia i opuszczania siodełka, rower może rosnąć razem z dzieckiem.

Nie polecę konkretnej firmy. Nasz to drewniany Easygo po liftingu 😉 Odkupiony od znajomych (po dwójce ich dzieci) i odnowiony przez mojego Męża :)

 

Rozmowy z Pawłem Zawitkowskim, m.in. fizjoterapeutą NDT-Bobath, specjalizującym się w terapii neurorozwojowej (aby wyświetlić filmik, należy kliknąć w zdjęcie).

rowerek biegowy paweł zawitkowski

rowerek biegowy paweł zawitkowski

Rozmowa z Bożeną Kierył, m.in. terapeutką wczesnego rozwoju dziecka (kliknij na zdjęcie, aby wyświetlić filmik)

rowerek biegowy bożena kierył

 

Nasz rajdowiec :) 

zalety jazdy na rowerku biegowym

zalety jazdy na rowerku biegowym
zalety jazdy na rowerku biegowym

zalety jazdy na rowerku biegowym

zalety jazdy na rowerku biegowym zalety jazdy na rowerku biegowym

 

A czy Wy zgadzacie się ze zdaniem, że rowerek biegowy to świetna forma ruchu dla najmłodszych?

Wasze maluchy jeżdżą na rowerkach biegowych? Jakie doświadczenia macie w tym temacie?

 

*zdjęcie historycznej biegówki pochodzi z Wikipedii; filmiki z serwisu Youtube.

10 thoughts on “Rowerek biegowy – świetna forma ruchu dla najmłodszych!”

  1. Moja trzylatka jeździ na rowerku PUKY tym najmniejszym . Drewniany rowerek biegowy na razie czeka w kolejce. Ma większe koła i jest na razie za duży dla niej. Jest to świetny trening równowagi dla dziecka. Polecam każdemu maluchowi!

  2. Rowerek biegowy to wynalazek na miarę wszechczasów! Sama pamiętam jak byłam mała i uczyłam się jazdy na dwóch kółkach, właśnie odpychając się nogami i nie używając w pierwszych dniach pedałów. Gdyby tylko wtedy moim rodzicom chciało się wpaść na pomysł odkręcenia pedałów 😉

  3. Tak, w przyszłym sezonie po motorku, szerokim jeździku jednośladzie, przyjdzie czas na biegówkę. Syn ma 3 lata, z Córką zaczęłam za szybko – miała 20 m-cy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *