#akcjaleśnapolana,Macierzyństwo

Co robić z dziećmi w lesie?

Co robić z dziećmi w lesie? Z pozoru proste pytanie. Jak to co robić? Spacerować, odpowie większość. Do momentu kiedy jesteśmy rodzicami niemowlaka, ta opcja sprawdza się zazwyczaj świetnie. „Schody” czasami zaczynają się na etapie wczesnoprzedszkolnym, kiedy spragnione wrażeń i atrakcji dzieci mogą uznać „zwykłe” spacerowanie za nudne..

corobiczdziecmiwlesie (24)

Co zrobić w sytuacji kiedy po pięciu minutach wejścia do lasu dziecko zaczyna marudzić i szlochać, że mu się nuuudzi i chcę wracać na plac zabaw, że las jest głupi a jego bolą nogi?

Z naszego doświadczenia i z rozmów z wieloma rodzicami wynika, że są dwa rozwiązania – pozwolić „jęczeć” i czekać aż w końcu latorośl „dorośnie” do czerpania przyjemności z bycia w przyrodzie albo trochę ten proces przyspieszyć i pokazać, że las jest fajny!

corobiczdziecmiwlesie (7)

O korzyściach „leśnych kąpieli” pisaliśmy już wielokrotnie. Zerknijcie choćby tutaj – kliknij i tutaj – kliknij. 

Mamy dla Was kilka sprawdzonych pomysłów na zaprzyjaźnienie dzieci z lasem!

 1. Zabawa w tropiciela zwierząt. Który przedszkolak nie chciałby zostać tropicielem? Odnaleźć ślady jelenia, norę lisa, gniazdo, dziuplę, mrowisko, wykrot? Wypatrzeć na drzewie dzięcioła, przy odrobinie szczęścia zobaczyć sarnę?
 2. Zabawa w fotografa przyrody. Wystarczy zabrać ze sobą aparat lub telefon i można utrwalać na zdjęciach drzewa, mech, robaczki, malownicze ścieżki. Później można je wywołać i stworzyć wspólnie album czy fotoksiążkę.
 3. Gra w kółko i krzyżyk lub w klasy. Wystarczy patyk 🙂 do rysowania na ścieżce lub patyk i szyszki/żołędzie jako kółka i krzyżyki.
 4. Zbieranie leśnych skarbów – szczególnie jesienią można zbierać kolorowe liście, szyszki, żołędzie, kasztany, które przydadzą się do domowych aktywności (wiele propozycji znajdziecie w naszym kreatywniku – kliknij.)
 5. Leśna ścieżka sensoryczna. Zobaczcie jak ją zrobić – kliknij.
 6. Zgadywanki – jak nazywa się to drzewo, z jakiego drzewa pochodzi ten liść, który ptak tak pięknie śpiewa, czy to ślad dzika?
 7. Zróbcie sobie piknik! Przyszykujcie wszystko w domu i zróbcie z tego super atrakcyjne wydarzenie. Zabierzcie plecak lub koszyk, koc, jedzenie, picie i dobre humory!
 8. Zorganizujcie zawody sportowo – przyrodnicze – wyścigi od drzewa do drzewa, rzuty szyszkami do celu, konkurs na to kto znajdzie najdłuższy patyk, najmniejszą szyszkę, najwięcej żołędzi, dziesięć żółtych liści itp.
 9. Stwórzcie leśne obrazki – pamiętacie nasze buźki?
 10. Las może stać się naturalnym placem zabaw! Konary, pieńki  świetnie nadają się do ćwiczenia równowagi, można po nich chodzić, wskakiwać i zeskakiwać itd.
 11. Podchody – strzałki na ścieżkach, tajemne znaki i wskazówki, kto z nas nie bawił się w dzieciństwie?
 12. Szałas – w lesie nie brakuje suchych gałęzi, z których możecie zrobić świetny szałas!
 13. Leśna restauracja. Ciasteczka z jarzębiną, zupa z szyszek, kasztanowe babeczki, placuszki z liści? Czemu nie!
 14. Geocaching – szukanie skrytek, których coraz więcej poukrywanych jest właśnie w lasach i  rozwiązywanie zagadek spodoba się nie tylko dzieciom 😉
 15. Co jeszcze? Sport!

W lesie można:

 • biegać
 • jeździć na rowerze
 • skakać na skakance
 • grać w gumę
 • grać w badmintona
 • grać w piłkę
 • gimnastykować się
 • uprawiać nordic walking (czasami kijki potrafią sprawić, że nogi przestają boleć 😉 )
 • zimą jeździć na sankach, nartach

corobiczdziecmiwlesie (42)

Młodym tropicielom przyrody przydadzą się:

 • lupa
 • kompas
 • lornetka
 • plecak/worek na leśne skarby
 • wzory tropów zwierząt (można je pobrać za darmo ze strony Lasów Państwowych – kliknij)
 • wzory liści (również możne je pobrać z powyższej strony – kliknij)
 • atlas grzybów/ptaków/roślin
 • telefon z funkcją GPS, jeśli chcecie spróbować swoich sił w geocachingu

corobiczdziecmiwlesie (36)

corobiczdziecmiwlesie (39)

Dzieci uwielbiają zadania! Świetnie sprawdzają się tzw. spacerowniki, które możecie znaleźć na stronie Rodzinnego Kompasu – kliknij.

corobiczdziecmiwlesie (10)

Co jeszcze można robić w lesie? Puszczać wielkie (i małe także) bańki mydlane, dziurkować liście, słuchać śpiewu ptaków i robić w zasadzie wszystko na co ma się ochotę. Najczęściej po małej zachęcie dzieci już same doskonale sobie radzą z nudą i wymyślają różne zabawy.

corobiczdziecmiwlesie (9) corobiczdziecmiwlesie (12)

Każdy spacer jest fajniejszy, jeśli zabierzemy na niego przyjaciela 😉

IMG_2574

Pozdrawiamy Was serdecznie i mamy dla Was jeszcze kilka migawkek z naszych leśnych aktywności.

corobiczdziecmiwlesie (34)

corobiczdziecmiwlesie (8)

corobiczdziecmiwlesie (37)IMG_8623corobiczdziecmiwlesie (14)corobiczdziecmiwlesie (20)corobiczdziecmiwlesie (30)corobiczdziecmiwlesie (23)corobiczdziecmiwlesie (8) corobiczdziecmiwlesie (22)corobiczdziecmiwlesie (28)corobicwlesiezdziecmi (1)corobicwlesiezdziecmi (6)corobicwlesiezdziecmi (5)IMG_2521 (1)

I pamiętajcie, czym skorupka za młodu 😉 Zabierajcie swoje dzieci do lasu kiedy tylko macie taką możliwość 🙂

dav

 

Możesz również polubić...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.