richard louv
#akcjaleśnapolana,Książki, gry i zabawki

Richard Louv – o lesie, przyrodzie i witaminie N

  richard louv Richard Louv w książce Ostatnie dziecko lasu” pisze o zespole deficytu natury, który coraz częściej dotyka współczesne dzieci a skutkuje:
  • chorobami fizycznymi
  • otyłością
  • nadpobudliwością psycho-ruchową.
Powołuje się na wyniki wielu badań przeprowadzanych w USA, w Szwecji, które pokazują, że dzieci, które mają stały kontakt z „dziką” naturą (las, łąka, parki krajobrazowe) są:
  • zdrowsze
  • mniej narażone na ADHD
  • mnie narażone na choroby cywilizacyjne
Współczesne dzieci nazywa „dziećmi z pudełka”, bo wożone wszędzie samochodami podziwiają świat i „zwiedzają go” głównie przez szybę, siedzą w fotelikach, wózkach. Myślę, że My jesteśmy stałymi bywalcami lasu, zacytujemy sami siebie z FB, las to dla nas oaza ciszy i spokoju, od pokoleń nasza odskocznia od codzienności i ulubione miejsce spacerów. Piękny o każdej porze roku, w deszczu, słońcu, we mgle. U nas w rodzinie (a mam na myśli nas, naszych rodziców, dziadków a kiedyś także pradziadków) każdy ma „swój” las i mamy też „wspólne” lasy – inne na grzyby, inne na spacery, inne do przemyśleń, inne do wyładowania energii. Dla nas las to taki niemal magiczny kawałek przestrzeni, który pozwala odpocząć i naładować akumulatory. witamina n W książce „Witamina N” znajdziecie praktyczne porady, wskazówki i propozycje outdoorowych aktywności. W większości nie wymagają one nakładów finansowych a jedynie zmiany sposobu myślenia i wyjścia z domu. Po prostu.

„Najlepszym krokiem, jaki mogą wykonać rodzice, jest pierwszy krok przez drzwi. To nie dzieci potrzebują zachęty, tylko rodzice.”

Dzieci zazwyczaj uwielbiają przebywać na dworze, nie straszne im słońce, deszcz czy śnieg. Czasami wręcz przeciwnie, im gorsza pogoda – w mniemaniu dorosłego – tym lepsza zabawa i większa frajda dla najmłodszych (na przykład skakanie w kałużach podczas deszczu 😉 ) .

W książce znajdziecie aż 500 przykładów, pomysłów i inspiracji na spędzanie czasu poza domem. Richard Louv proponuje leśne wędrówki, biwakowanie, prace w ogródku, różne aktywności plastyczno-techniczne, zbudowanie szałasu, domku na drzewie, obserwowanie nieba, hodowlę modliszek i wiele innych.

kiedy wzywa nas dzicz

Kiedy wzywa nas dzicz” to nieco filozoficzna pozycja traktująca o relacji ludzi ze zwierzętami. Autor opisuje wiele historii ukazujący specyficzny związek istniejący od zawsze pomiędzy człowiekiem a zwierzęciem i Matką Naturą. Zwraca uwagę na konieczność wychowywania dzieci w poszanowaniu do przyrody, tego co nas otacza, szacunku do istot żywych, dbania o to co daje nam Ziemia.

las kąpiele leśne

Każda z tych pozycji jest inna, ale wszystkie są wartościowe. Pomagają zrozumieć dokąd zmierza świat (a niestety nie jest to właściwy kierunek) i dają gotowe recepty na to , jak w prostu sposób, poprzez kontakt z przyrodą możemy poprawić jakość naszego życia i wpłynąć na życie przyszłych pokoleń.

ostatnie dziecko lasu

Na bieżąco relacje z naszych leśnych wędrówek i kadry z outdoorowych (i nie tylko!) aktywności możecie śledzić na Instagramie, więc jeśli jeszcze nie obserwujecie naszego profilu, to serdecznie Was do tego zachęcamy!

Możesz również polubić...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.