#akcjaleśnapolana,Biblioteczka

Nerwy w las! Jak odnaleźć spokój

Nerwy w las! Tak, tak, to działa! Katarzyna Simonienko – lekarka, psychiatra, przewodniczka po Białowieskim Parku Narodowym, certyfikowana przewodniczka kąpieli leśnych – w swojej książce tłumaczy jaki wpływ wywiera na naszą psychikę las, czym są leśne kąpiele i co zrobić, aby odzyskać lub utrzymać wewnętrzną harmonię.
Książka opiera się na badaniach naukowych oraz doświadczeniach autorki dotyczących oddziaływania lasu na nasze zdrowie psychofizyczne. Bo las nie tylko relaksuje, ale może podnosić także odporność organizmu. Spacery po lesie redukują poziom kortyzolu, wpływają na pracę całego układu nerwowego już od najmłodszych lat. Katarzyna Simonienko podaje przykłady leśnych aktywności dostosowanych do danej pory roku, pisze także o dzikiej, leśnej kuchni.
  Przytoczę Wam jeden z fragmentów dotyczących korzyści jakie odnoszą dzieci z przebywania w przyrodzie. „Przyroda działa ochronnie, a nawet wpływa na to, jak rozwija się i wygląda mózg. Dzieciństwo jest bardzo ważnym etapem, można powiedzieć, że kluczowym, kształtującym to, jak będziemy sobie radzić jako dorośli. Dzieci, które nie mają kontaktu z przyrodą, w późniejszym wieku są bardziej podatne na zaburzenia koncentracji uwagi i depresję. Przebywając w naturze, lepiej  rozwijają się poznawczo, są bardziej kreatywne, uczą się zabaw zespołowych. Nauka nie jest dla nich aż tak męcząca, łatwiej się regenerują i są pełne wigoru (…) mózgi dzieci dorastających na terenach zielonych rozwijają się inaczej. Otoczenie roślinności wpływa na objętość kory przedczołowej!”   Z własnego doświadczenia możemy tylko potwierdzić, że las jest wspaniałą odskocznią od codzienności, pozwala złapać oddech w dzisiejszym, zabieganym świecie. Dzieciom dostarcza mnóstwo sensorycznych wrażeń, pozawala rozładować energię, daje przestrzeń , edukuje, redukuje poziom stresu, uwrażliwia na przyrodę, często staje się też doskonałym placem zabaw i miejscem różnych innych aktywności.

Aż dwie książki Katarzyny Simonienko trafią do aktywnych uczestników akcji #akcjaleśnapolana, która trwa na naszym profilu (kreatywnieaktywnie) na Instagramie.

O idei akcji i o tym co zrobić, żeby wziąć w niej udział przeczytacie TUTAJ. Zapraszamy!

Na najaktywniejszych przyrodomaniaków czeka jeszcze wiele innych wartościowych pozycji! Sami zobaczcie ile dobra!!!

IMG_20210628_182144

Możesz również polubić...

1 komentarz

  1. Mam wrażenie, że las nie działa na mnie kojąco. Faktem jest, że nigdy nie wchodzę w niego zbyt głęboko, bo boję się zgubić, więc dla mnie te spacery nie są odprężające. Wejście w taką pajęczynę, jak na zdjęciu to traumatyczne przeżycie dla kogoś, kto panicznie boi się owadów 🙂 U mnie kontakt z naturą, to przede wszystkim jeziora. Właśnie dlatego uwielbiam Mazury i długie spacery wzdłuż wody. Każdy musi znaleźć swoje miejsce, które pozwala się odstresować i zapomnieć o troskach dnia codziennego. No i ważne, aby nauczyć się spędzać czas samemu, co bywa trudne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.