muzeum do zabawy Wdzydze Kiszewskie skansen
Zwiedzamy

Muzeum do zabawy? Tak!

Muzeum do zabawy? Tak! To wyjątkowe miejsce na miarę XXI wieku znajduje się w Kaszubskim Parku Etnograficznym we Wdzydzach Kiszewskich, w przeniesionej chałupie z Osieka. Dopracowane w każdym szczególe, łączące tradycję z nowoczesnością, zabawę ze zdobywaniem wiedzy. Nas zachwyciło! 

Z pozoru budynek jakich wiele w skansenie, ale tylko z pozoru 😉

Muzeum do zabawy? Muzeum do zabawy? skansen we Wdzydzach Kiszewskich IMG_4511 (Copy)

Zobaczcie genialnie zaprojektowane wnętrza. Łóżko, na którym można się położyć? Ba, nawet przykryć grubą pierzyną! Wszystkiego można dotykać? Tak! I to jest wspaniałe! Bo mając 30 lat można dać wiarę słowom, mając kilka, trzeba samemu sprawdzić i doświadczyć.

IMG_4501 (Copy)IMG_4500IMG_4427IMG_4502 (Copy)

W kolejnych pomieszczeniach zaczyna się szaleństwo! Drewniana zagroda robi furorę! Poukrywane przedmioty, które trzeba poznać tylko po dotyku, liczne szufladki, skrytki, otwierane drzwiczki, dzięki którym można zobaczyć dawną miskę, zegar i inne przedmioty codziennego użytku.

IMG_4408 (Copy) IMG_4409 (Copy) IMG_4414 (Copy) IMG_4419 (Copy) IMG_4421 (Copy) IMG_4426 (Copy)

Jeszcze więcej niezwykłości czeka na górze. Czy to plac zabaw? Prawie! Bujaki, a’la zjeżdżalnia, przeplatanki. Z interaktywnych stanowisk ze słuchawkami i ekranami video można dowiedzieć się kim jest muzealnik, etnograf czy antropolog. Dzieci na filmikach opowiadają o tym dzieciom w muzeum. Kolejne szuflady z kaszubskim haftem, koronką – w każdej coś innego. Fragment podłogi, przeszklony otwór, przez który widać dawną kuchnię, mysia dziura, studnia wiadomości, książki, możliwość napisania na ścianie co się kolekcjonuje. Może świnka Peppa albo Tomek ze Stacyjkowa będą kiedyś w podobnym skansenie?

Muzeum do zabawy? skansen we Wdzydzach Kiszewskich Muzeum do zabawy? skansen we Wdzydzach Kiszewskich Muzeum do zabawy? skansen we Wdzydzach Kiszewskich IMG_4447 (Copy) Muzeum do zabawy? skansen we Wdzydzach Kiszewskich IMG_4450 (Copy) IMG_4451 (Copy) Muzeum do zabawy? skansen we Wdzydzach Kiszewskich

Założyciel pierwszego w Polsce muzeum na wolnym powietrzu.

IMG_4454 (Copy)Muzeum do zabawy? skansen we Wdzydzach Kiszewskich IMG_4472a (Copy)

IMG_4478 (Copy) Muzeum do zabawy? skansen we Wdzydzach Kiszewskich Muzeum do zabawy? skansen we Wdzydzach Kiszewskich IMG_4486 (Copy) IMG_4489 (Copy) Muzeum do zabawy? skansen we Wdzydzach Kiszewskich IMG_4492 (Copy) IMG_4493 (Copy) Muzeum do zabawy? skansen we Wdzydzach Kiszewskich

Oceniamy na 6 z plusem! Tak podana wiedza zostaje na dłużej. Po wizycie na tej wystawie żadne dziecko nie powie, że muzeum jest nudne.

Mamy dla Was jeszcze kilka ogólnych zdjęć ze skansenu, który naprawdę jest wart odwiedzenia przy okazji pobytu na Kaszubach. Można zrobić piknik, zjeść regionalne (i nie tylko) przysmaki w jednej z karczm, kupić pamiątki. Nie wiem czy trafiliśmy wyjątkowo, czy jest to regułą, ale byliśmy miło zaskoczeni, że przewodnicy w chatach byli ubrani w regionalne stroje.

Muzeum jest też przyjazne psom!

Na poruszających się rowerami czekają stojaki w pobliżu karczmy i zaraz po wejściu.

IMG_4513 (Copy) IMG_4540 (Copy) IMG_4544 (Copy) IMG_4550 (Copy) IMG_4555 (Copy) IMG_4562 (Copy)

Szczegółowe informacje, cennik, godziny otwarcia znajdziecie na stronie Kaszubskiego Parku Etnograficznego – kliknij. 

Podzielcie się w komentarzach miejscami, które Was w jakiś sposób zachwyciły, wywarły pozytywne wrażenie 🙂

Możesz również polubić...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.