22 kwietnia w 192 krajach świata obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Ziemi. O naszej planecie powinniśmy myśleć nie tylko dzisiaj ale codziennie. Jakkolwiek patetycznie to zabrzmi, to od nas zależy, co przekażemy w spadku naszym dzieciom. Wielkie święto ziemi skłania do refleksji nad ochroną przyrody, środowiska naturalnego, klimatu. Przynajmniej powinno skłaniać. Prawie codziennie jesteśmy na spacerze w jakimś lesie i prawie codziennie w nowych miejscach przybywa śmieci. Przybywa ich też w przydrożnych rowach, na łąkach. Ludzie palą ogniska, biwakują a później te wszystkie puszki po napojach wyskokowych i cała masa inego syfu leży nad brzegiem rzeki czy jeziora. Dzieci jedzą batony i papierki po nich wyrzucają na chodnik. Rodzice patrzą i nie reagują. Moja babcia zwróciła kiedyś uwagę pannom gimnazjalistkom, że najpierw sprzątają świat (fajna sprawa, przecież wtedy nie ma lekcji..) a później go zaśmiecają, to otrzymała wulgarnym tonem odpowiedź, że to nie jej sprawa. A CZYJA?

Szanujmy to co mamy, w miarę możliwości naprawiajmy albo chociaż starajmy się nie psuć, gaśmy światło, zakręcajmy wodę, wyłączajmy telewizor, kiedy się da zamiast samochodu wybierzmy rower i przede wszystkim wyrabiajmy w naszych dzieciach postawy proekologiczne.

Z ciekawostek – z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi BBC przygotowało świetną aplikację. Wpisując kilka danych, możemy dowiedzieć się ile było w ciągu naszego życia wybuchów wulkanów, zaćmień słońca i innych rzeczy.

Wystarczy wejść na stronę BBC – twoje życie na ziemi.

Międzynarodowy Dzień Ziemi bartoszkowo

międzynarodowy dzień ziemi bartoszkowo

 

Google uczciło święto naszej planety specjalnymi grafikami, poniżej dwie z nich.

 

dz10

dz11

 

O to już moje zdjęcie, powstałe na przestrzeni kilku lat.

międzynarodowy dzień ziemi bartoszkowo

dz2

dz3

dz4

dz5

dz6

 

Poniżej niepylak apollo, najrzadszy motyl w Polsce, prawie niespotykany w Europie,  wpisany na światową listę ochrony Konwencji Waszyngtońskiej CITES, która zabrania połowu, zabijania i preparowania zwierząt, handlu oraz przewozu przez granice.

 

dz7

 

Dzisiaj baaardzo patetycznie 😉 ale muszę to jeszcze raz na koniec napisać – uczmy nasze dzieci, że warto dbać o wspólne dobro nie tylko w Dzień Ziemi, żeby kiedyś udało im się spotkać niepylaka czy oddychać czystym powietrzem.

 

międzynarodowy dzień ziemi bartoszkowo

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *