Malowanie roślinami to fajny sposób na połączenie natury i sztuki. Za chwilę wakacje. Lato sprzyja wszelkim plenerowym aktywnościom, także tym plastycznym! Ogromną zaletą jest wówczas brak bałaganu w domu 😉 Outdoorowa twórczość może przybierać nietypowe formy i rozmach – ku uciesze każdego małego Picassa.

Malowanie w plenerze daje możliwość wielozmysłowego obcowania z przyrodą i sztuką jednocześnie. Dzieci przebywają na świeżym powietrzu, otoczone roślinami, poznają ich faktury, kształty, kolory, zapachy. Mogą malować liście czy kawałki owoców i stemplować nimi po kartce czy kartonie, tworzyć pędzle z traw, gałązek czy kwiatów, eksperymentować , bawić się kolorami, wzorami, tworzyć abstrakcyjne czy realistyczne obrazy. Przebywanie w przyrodzie, podobnie jak swobodne malowanie sprzyja wyciszeniu, regeneracji organizmu, rozwija wyobraźnię, uwrażliwia na przyrodę i sztukę.

Zobaczcie jakie fajne dzieła mogą powstać przy użyciu nietypowych narzędzi malarskich.

Na zdjęciach odbijanie pomalowanych liści paproci oraz malowanie zewnętrznej strony liści przyłożonych do papieru.

 

Malować można wszędzie – w ogrodzie, na działce, w parku, w lesie, na łące. Ruszając w plener wystarczy zabrać ze sobą papier i farby, opcjonalnie pędzelek.  Należy pamiętać, żeby absolutnie nie zrywać rzadkich oraz chronionych roślin. Wykorzystujmy do tego  pojedyncze liście popularnych drzew czy krzewów, jesienią najlepiej te, które po prostu już opadły, pospolite kwiaty, trawy.

Na zdjęciach poniżej mniszkowe stempelki.

IMG_20210504_170359 IMG_20210504_170407 IMG_20210504_170523 IMG_20210504_171108

Zobaczcie także jak kiedyś malowaliśmy truskawki… truskawkami 😉 – kliknij tutaj.

truskawki7

Oraz wykorzystaliśmy kawałki roślin do stworzenia pędzli.

IMG_7671-Copy

IMG_7681-Copy

One thought on “Malowanie roślinami”

  1. Super pomysł – sama bym na to nie wpadła! Zawsze jakaś okazja do tego, aby wyżyć się artystycznie. Myślę, że to dobra opcja również dla nieco starszych dzieci (7-10 lat). Taki plakat można włożyć do antyramy i powiesić na ścianie. U nas wszystkie obrazki w pokoju dziecięcym zostały wykonane samodzielnie. Nie są już jednak zbyt aktualne, bo dawno nie zmienialiśmy dekoracji. Ciekawym pomysłem jest również przyklejenie roślinek do kartki, no ale nie zawsze chcą się one trzymać. Nieususzone kwiaty i liście są zbyt wilgotne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *