las dzikie dzieci wadera
#akcjaleśnapolana,Macierzyństwo

Magiczna moc lasu

LAS. Nasza ukochana odskocznia od codzienności. Naukowcy z Kraju Kwitnącej Wiśni zalecają spacery po lesie jako formę terapii – „idź do lasu. Spaceruj wolno. Otwórz zmysły. Poczujesz kojącą moc shinrin-yoku” (shinrin-yoku – leśne kąpiele, leśna terapia). Jest w tym sporo prawdy!

las leśna terapia

Jakie korzyści dają spacery po lesie?

– poprawiają nastrój, relaksują,

– naładowują pozytywną energię,

– podnoszą odporność,

– jak każdy ruch poprawiają kondycję.

– według naukowców obniżają ciśnienie krwi, normują poziom cukru,

– i wiele, wiele innych.

A czy zastanawialiście się kiedyś jaką mnogość wrażeń może dostarczyć dziecku spacer po lesie? Jak przydatna w rozwoju jest  leśna sensoryka?*

leśna sensoryka dzikie dzieci

Czasami nie trzeba daleko szukać, zapisywać dziecka na drogie zajęcia, kombinować. Wystarczy zabrać go w plener i pozwolić na swobodną zabawę i odkrywanie świata wokół siebie. Zobaczcie ile możliwości rozwoju sensomotorycznego daje las? A na zdjęciach nie da się utrwalić śpiewu ptaków, stukania dzięciołów, zapachu czeremchy, akacji itp.

Richard Louv w książce Ostatnie dziecko lasu” pisze o zespole deficytu natury, który coraz częściej dotyka współczesne dzieci a skutkuje:

  • chorobami fizycznymi
  • otyłością
  • nadpobudliwością psycho-ruchową.

Powołuje się na wyniki wielu badań przeprowadzanych w USA, w Szwecji, które pokazują, że dzieci, które mają stały kontakt z„dziką” naturą (las, łąka, parki krajobrazowe) są:

  • zdrowsze
  • mniej narażone na ADHD
  • mnie narażone na choroby cywilizacyjne.

IMG_6553 (3) (Copy)

Współczesne dzieci nazywa „dziećmi z pudełka”, bo wożone wszędzie samochodami podziwiają świat i „zwiedzają go” głównie przez szybę, siedzą w fotelikach, wózkach.  Richard Louv pisze:

„Pamiętaj, że przyroda to lekarstwo na stres. Wszystkie korzyści zdrowotne, których doświadcza dziecko w kontakcie z przyrodą, staną się też udziałem dorosłego, który zabiera dziecko na łono przyrody. Dzieci oraz rodzice czują się lepiej dzięki czasowi spędzonemu na dworze – nawet jeśli to tylko ich własne podwórko.”

las (12)

My jesteśmy stałymi bywalcami lasu, zacytujemy sami siebie z FB, las to dla nas oaza ciszy i spokoju, od pokoleń nasza odskocznia od codzienności i ulubione miejsce spacerów. Piękny o każdej porze roku, w deszczu, słońcu, we mgle. U nas w rodzinie (a mam na myśli nas, naszych rodziców, dziadków a kiedyś także pradziadków) każdy ma „swój” las i mamy też „wspólne” lasy – inne na grzyby, inne na spacery, inne do przemyśleń, inne do wyładowania energii. Dla nas las to taki niemal magiczny kawałek przestrzeni, który pozwala odpocząć i naładować akumulatory.

las (9)las (8)IMG_5745 (1) (Copy)IMG_6649 (2) (Copy) IMG_6742 (Copy) IMG_7959 (Copy) IMG_8571 (Copy) IMG_8691 (Copy)las (13)IMG_2521 (Copy) IMG_2786 (Copy)las (11)

 

O czym należy pamiętać wybierając się do lasu?

– jeśli to okres od wczesnej wiosny do późnej jesieni, to przede wszystkim o odpowiednim zabezpieczeniu przeciwko kleszczom i komarom. My buty i długie spodnie spryskujemy zawsze czymś mocniejszym, przeznaczonym do odzieży – lubimy wszystko co naturalne, ale nie lubimy też niepotrzebnie narażać zdrowia, więc używamy także środków z Deet. Górną część garderoby i ręce, szyje pryskamy już czymś naturalnym, zawierającym olejki, używamy też rozmaitych opasek i olejków zapachowych.

– o wygodnych butach! Na dłuższe wyprawy wybierzmy zawsze obuwie sportowe, zakrywające stopę. U nas świetnie sprawdzają się wszelkie buty turystyczne z Decathlon’u.

IMG_4028-Copy

– jeśli buty, to oczywiście także ubrania. My spacerujemy w każdą pogodę, więc przydają się sztormiaki, nieprzemakalne spodnie, oddychające softshele. Polecamy Lidl, Decathlon, świetnie sprawdzają się również skandynawskie marki (czasami można znaleźć używane w dobrej cenie na FB grupach lub w sklepach z używanymi ubraniami).  Niedawno odkryliśmy też polską markę odzieżową WADERA, która specjalizuje się w projektowaniu i szyciu ubrań typowo leśnych! Oczywiście nie mogło ich u nas zabraknąć 😉 B. ma spodnie, bluzę i t-shirt, ale na pewno na wiosnę powiększymy jego typowo leśną garderobę. Ubrania, poza tym, że są śliczne (bluza z liskiem stała się ulubioną), to są także starannie wykonane, a spodnie póki co wygrywają każdą walkę ze wspinaczką, chodzeniem na kolanach i innymi wyczynami aktywnego 5-latka.

wadera1 wadera2 wadera3 wadera4

Podsumowując, wybierzmy się chociaż raz na tydzień-dwa (albo częściej jeśli tylko czas na to pozwala) do lasu, pozwólmy się dziecku ubrudzić, poskakać po kałużach, poznawać, dotykać, wąchać, POCZUĆ PRZYRODĘ.

IMG_6313 (Copy)

IMG_5366 (Copy)

*Więcej zdjęć (a także przykład domowej ścieżki sensorycznej) znajdziecie tutaj – kliknij.

*O zwyczajnych czynnościach i zabawach wspierających integrację sensoryczną pisaliśmy także tutaj  – kliknij. 

Jeśli podobają Wam się nasze wpisy, lajkujcie na FB a w komentarzach dzielcie się swoimi pomysłami na wszelkie dziecięce aktywności!

 

Możesz również polubić...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.