kochanie przez czytanie multico kos albert motyle mrówka zofia pszczoły
Biblioteczka

Kochanie przez czytanie piękne książki przyrodnicze

Kochani, dzisiejszy wpis przygotowaliśmy dla Was w ramach kampanii społecznej #KOCHANIEprzezCZYTANIE organizowanej przez Magdę z bloga Save the Magic Moments, pod patronatem FUNDACJI „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”

Kampania promuje głośne czytanie dzieciom, wspólny czas spędzany z książką, wyrobienie nawyku czytania wśród najmłodszych. Ponad 100 blogerów i nie tylko dodaje na blogach oraz w mediach społecznościowych zdjęcia i recenzje wartościowych ich zdaniem pozycji, które znajdują się na półkach ich dzieci.

Co daje czytanie?

„(…) Codzienne czytanie dziecku dla przyjemności jest czynnością prawdziwie magiczną zaspokaja bowiem wszystkie potrzeby emocjonalne dziecka, znakomicie wspiera jego rozwój psychiczny, intelektualny  i społeczny, jest jedną z najskuteczniejszych strategii wychowawczych, a przy tym przynosi dziecku ogromną radość i pozostawia cudowne wspomnienia. (…)

Dziecko, któremu codziennie czytamy, czuje się ważne i kochane. Buduje to jego mocne poczucie własnej wartości – wewnętrzną siłę
i wiarę w siebie, które wpłyną na jakość jego życia co najmniej tak znacząco jak zdrowy kręgosłup czy zdrowe oczy. Codzienne głośne czytanie buduje mocną więź między rodzicem i dzieckiem”.*

Stali Czytelnicy wiedzą, że  niezmiernie ważna jest dla nas zarówno przyroda jak i książki. W biblioteczce naszego syna przeważają pozycje przyrodnicze. Wiele z nich pokazywaliśmy Wam na blogu oraz na FB. Dzisiaj same perełki od Wydawnictwa Multico.

„Kos Albert na tropach zwierząt” 

Autor: Katarzyna Kopiec-Sekieta
Oprawa: twarda
Liczba stron: 144 
Wydawnictwo: Multico

Dr Katarzyna Kopiec-Sekieta jest ornitologiem i malarką. Książka oprócz dużej dawki wiedzy podanej w przystępny sposób wyróżnia się także pięknymi ilustracjami (zaraz sami zobaczycie 🙂 ). Ciekawski kos Albert wyrusza na wyprawę podczas której poznaje i opisuje różne zwierzęta. Kur diabeł – kto to taki? Czyje sąsiedztwo lubi dymówka? Gdzie żyją żółwie błotne? Czy łosie potrafią nurkować? Czy kaczki chodzą po drzewach? Odpowiedzi na te i inne pytania poznacie wybierając się w podróż razem z dociekliwym Albertem.

kos albert na tropach zwierząt kos albert na tropach zwierząt kos albert na tropach zwierząt IMG_5407 (Copy)kos albert na tropach zwierząt IMG_5411 (Copy)IMG_5412 (Copy) IMG_5413 (Copy)kos albert na tropach zwierząt IMG_5427 (Copy)IMG_5415 (Copy)

„Motyle dzienne i nocne”

Autor: Izabela Dziekańska
Oprawa: twarda
Liczba stron: 96
Wydawnictwo: Multico

Kolejna książka, która powstała z połączenia wielkiej pasji z ogromną wiedzą. Izabela Dziekańska jest doktorantką w Instytucie Biologii Uniwersytetu w Białymstoku, współzałożycielką Towarzystwa Ochrony Motyli, uwielbia motyle, pisze o nich, maluje je i fotografuje. Młodzi (i nie tylko 😉 ) wielbiciele przyrody dowiedzą się jak wyglądają jaja motyli, jak wygląda proces przepoczwarzania się gąsiennicy w latającą piękność, czym różni się ćma od motyla, czy oglądając ich skrzydła można znaleźć litery i znajdą odpowiedzi na wiele innych pytań.

motyle dzienne i nocne motyle dzienne i nocne motyle dzienne i nocne IMG_5438 (Copy) motyle dzienne i nocne IMG_5441 (Copy) motyle dzienne i nocne motyle dzienne i nocne IMG_5450 (Copy) IMG_5452 (Copy) IMG_5453 (Copy) IMG_5456 (Copy)

„Pszczoły miodne i niemiodne”

Autor: Justyna Kierat
Oprawa: twarda
Liczba stron: 64
Wydawnictwo: Multico

Justyna Kierat jest rysownikiem a jej praca doktorska na Uniwersytecie Jagiellońskim dotyczyła samotnych pszczół. W książce znajdziecie szczegółowe i rzetelne informacje o pszczołach oraz zabawne ilustracje. Czy wiecie czym pszczoły wyściełają swoje gniazda? Czy pszczoły jedzą mięso? Jak wygląda pszczela rodzina? Czy wszystkie pszczoły mają żądła? Lepiarka, wrzałka, spójnica, obrostka, kornutka – znacie takie nazwy? Zachęcamy do lektury!

pszczoły miodne i niemiodne pszczoły miodne i niemiodne IMG_5463 (Copy) pszczoły miodne i niemiodne pszczoły miodne i niemiodne IMG_5469 (Copy)IMG_5472 (Copy) IMG_5476 (Copy)

„Mrówka Zofia opowiada o kwiatach, drzewach, jagodach, grzybach”

Autor: Stefan Casta, Bo Mossberg
Oprawa: twarda
Liczba stron: 176
Wydawnictwo: Multico

Kto ma ochotę wybrać się do lasu z mrówką Zofią? Książka to prawdziwe kompendium wiedzy o rozmaitych gatunkach drzew, kwiatów, jagód i grzybów z przepięknymi ilustracjami (rysunki malin i poziomek z wielką chęcią powiesilibyśmy sobie na ścianie!). Kos Albert prowadzi dziennik, Zofia zapiski wyszczególniając w ramkach ważniejsze informacje. W książce znajdziemy także mapki z zaznaczonym rejonem występowania danego gatunku. Jest merytorycznie, przystępnie, ciekawie, pięknie. mrówka zofia opowiada IMG_5486 (Copy) IMG_5488 (Copy) mrówka zofia opowiada mrówka zofia opowiada mrówka zofia opowiada IMG_5514 (Copy) mrówka zofia opowiada IMG_5522 (Copy) IMG_5525 (Copy) IMG_5530 (Copy) IMG_5534 (Copy) IMG_5536 (Copy) IMG_5541 (Copy) IMG_5546 (Copy)

Wszystkie z tych książek są cudnie wydane, mają piękne oprawy, ładny papier, to nie są pozycje „na raz”. Można je czytać i pokazywać maluchom, zainteresują przedszkolaki, uczniów  i niejednego dorosłego 😉

*Cytaty pochodzą ze strony Fundacji ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom, zawarte są w książce książki Ireny Koźmińskiej i Elżbiety Olszewskiej „Wychowanie przez czytanie” wydanej przez Świat Książki.

I jak Wam się podobają? Jakie są ulubione pozycje przyrodnicze Waszych dzieci?

Więcej książkowych inspiracji znajdziecie w dziale Książki, gry i zabawki  – kliknij. 

Możesz również polubić...

27 komentarzy

 1. Wspaniale książki jestem biologiem i to chyba już zboczenie zawodowe, że bardzo lubię przyrodnicze książki

  1. admin says:

   My z mężem jesteśmy bardzo przyrodo- i książkolubni, więc u nasz B. ma dużo tego typu pozycji 🙂 Pozdrawiamy!

 2. Monika Flok says:

  Piękne książki tu pokazujesz!mam w domu miłośniczke motyli i widzę dla niej idealną propozycję

  1. admin says:

   Motyle zachwycają!

 3. Książki, które pokazałaś w tym wpisie są naprawdę wyjątkowe i doceniam ich walory edukacyjne. W pierwszej kolejności spodobała nam się pozycja o Kosie Albercie.

  1. admin says:

   Ja nie mogę się zdecydować, którą z nich lubię najbardziej. B. uwielbia Mrówkę Zofię 🙂

 4. Jejku jakie cuda i tak szczerze, to chciałabym mieć je wszystkie. Są przepiękne.

  1. admin says:

   Naprawdę piękne i wartościowe Gosiu. Szczerze polecamy!

 5. WOW! Jaki bogaty księgozbiór przyrodniczy! 🙂 U nas książki tego typu są jeszcze w bardzo uproszczonej wersji, ale już wiem, gdzie muszę się udać, aby szukać inspiracji na przyszłość. 🙂

  Pozdrawiam serdecznie!

 6. Ale piękne książki. Sama chętnie przeczytam 🙂

 7. Lubimy książki przyrodnicze. Bardzo podobają nam się np. Encyclopedia z Martynką czy inne tego typu publikacje.

 8. Bardzo ciekawe propozycje. Nie znałam ani jednej, a wyglądają na zarówno interesujące pod względem graficznym, jak i treści. Myślę, że dla małych przyrodników idealne.

 9. Nie mamy tych książeczek, muszę się za nimi rozejrzeć. Na pewno moim dzieciom by się spodobały 🙂

 10. Wspaniałe ilustracje! My z książek przyrodniczych mamy głównie takie ze zdjęciami. Tych nie znamy, a są piękne! 🙂

 11. Jako dziecko nigdy nie lubiłam takich książek. Czy mojej córce się spodobają? Zobaczymy za jakieś 3-4 lata 🙂

 12. Coś dla mojej Małej!:) Uwielbia zwierzęta:)

 13. Przepiekne książeczki! Z mądrą treścią i pieknymi ilustracjami. Czego chcieć więcej?! 🙂

 14. JEj, jakie cudne książki! Ciekawe, czy moim dziewczynom przypadłyby do gustu. Perełki dla małych fanów przyrody. Nigdy tych książeczek, nigdzie nie widziałam. Tym bardziej bardzo Wam dziękuję za tą recenzję!

  1. admin says:

   Cieszymy się, że mogliśmy Was zainspirować 🙂

 15. Cudowne te książki! Chyba wiem, co szepnąć zajączkowi w kwestii wielkanocnych prezentów. Mój maluch będzie zachwycony!

  1. admin says:

   Polecamy, są naprawdę cudne 🙂 a nasz syn je uwielbia.

 16. Od jakiegoś czasu szukam fajnej książki z roślinami 🙂 Przejrzałam kilka zielników, ale wszystko wydawało mi się zbyt trudne. te wydają się idealne. I w dodatku te ilustracje jakie piękne.

  1. admin says:

   Nam bardzo się podobają a pięciolatek je uwielbia 🙂

 17. Moje dziewczynki są zauroczone poznawaniem zwierząt, starsza chce być nawet weterynarką, więc z pewnością jakieś z zaproponowanych książek i u nas się znajdą.

 18. Rozbiłaś bank! Przepiękna grafika i ta tematyka…. Rozpływam się nad tymi propozycjami.

 19. Od dawna czaję się na „Pszczoły”, a teraz muszę uwzględnić w planach zakupowych również „Kosa Alberta” i „Motyle”… Najgorzej!

 20. Kolejna seria książek, którą wiem, ze moje dziecko pokocha szczerą miłością! Zbankrutuję albo założę bibliotekę ;D

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.