Kasztany – jesienne skarby, których nie może zabraknąć w domu i przedszkolu. We wpisie znajdziecie ponad 50 zdjęć i mnóstwo pomysłów na kasztanowe aktywności. Ludziki, zwierzątka, układanki, gry i zabawy usprawniające małą motorykę i logiczne myślenie. 

Jesień to kolorowe, szeleszczące liście, ciepła herbata z cytryną, kałuże i kalosze, grzyby, wspólne wyprawy do parku i lasu po „skarby” – od zarania takie same i uniwersalne – żołędzie, jarzębinę, liście no i oczywiście KASZTANY. Kasztanami bawiły się nasze babcie i bawią się nasze dzieci. Błyszczące, piękne dające niezliczoną ilość możliwości kreatywnego wykorzystania w zabawach i pracy z najmłodszymi.

Zabawy kasztanami oprócz małej motoryki (i dużej przy ich zbieraniu!) świetnie wspomagają także prawidłową integrację sensoryczną. Dzieci mogą je przekładać z ręki do ręki, łączyć z innymi masami (plasteliną, ciastoliną, wyławiać z wody, z piasku itd.), mogą również po nich chodzić. Kasztanowy dywan albo ścieżka sensoryczna (zrobiona w domu lub plenerze) będzie świetnym połączeniem zabawy i stymulacji zmysłów.

kasztany zwierzątka z kasztanów ludziki z kasztanów zabawy kasztanami

Grzybki z kasztanów, żołędzi i plasteliny. Podpatrzone gdzieś w internecie, piękne i proste w wykonaniu nawet dla najmłodszych dzieci. Z plasteliny robimy siateczkę podgrzybków, do której przyczepiamy żołędziowe nóżki. Siateczka będzie wyglądała naturalniej gdy „podziurkujemy” ją szczoteczką do zębów.

kasztany zwierzątka z kasztanów ludziki z kasztanów zabawy kasztanami kasztany zwierzątka z kasztanów ludziki z kasztanów zabawy kasztanamiIMG_9947 (Copy) IMG_9952 (Copy)IMG_0187 (Copy)

Ludziki w nowoczesnej wersji 😉 Do ich wykonania oprócz kasztanów potrzebne będą spinacze biurowe (nóżki), pompony kreatywne (tułów), ruchome oczka, ewentualnie pinezki czy inne ozdoby. Jeśli chodzi o pompony my użyliśmy takich z rureczką w środku.

kasztany zwierzątka z kasztanów ludziki z kasztanów zabawy kasztanami kasztany zwierzątka z kasztanów ludziki z kasztanów zabawy kasztanami kasztany zwierzątka z kasztanów ludziki z kasztanów zabawy kasztanamikasztany zwierzątka z kasztanów ludziki z kasztanów zabawy kasztanamikasztany zwierzątka z kasztanów ludziki z kasztanów zabawy kasztanamiIMG_9942 (Copy)

Palma z kasztanów i piórek. Pomysł również podpatrzony, ale bardzo nam się spodobał. Kasztany nabijamy na tradycyjne wykałaczki. Nie wiemy jak była zrobiona korona, my wykorzystaliśmy do tego celu plastelinę i sprawdziła się świetnie.

kasztany zwierzątka z kasztanów ludziki z kasztanów zabawy kasztanami IMG_0092 (Copy) IMG_0095 (Copy)IMG_9904 (Copy) IMG_9906 (Copy)

Ruda wiewiórka z kasztanów i kolorowych piórek z wykorzystaniem (do zrobienia kity) drucika kreatywnego. Oczka gotowe, zęby z kartonu.

kasztany zwierzątka z kasztanów ludziki z kasztanów zabawy kasztanami IMG_0118 (Copy) kasztany zwierzątka z kasztanów ludziki z kasztanów zabawy kasztanami

Pająki na pajęczynach. Samo wiązanie nie należy do najłatwiejszych zadań o  czym przekonał się nasz pięciolatek . Za to ćwiczy rączki i cierpliwość 😉 Pajęczyna wykonana z wykałaczek i muliny.

kasztany zwierzątka z kasztanów ludziki z kasztanów zabawy kasztanamikasztany zwierzątka z kasztanów ludziki z kasztanów zabawy kasztanami IMG_9897 (Copy) kasztany zwierzątka z kasztanów ludziki z kasztanów zabawy kasztanamiIMG_0206 (Copy)

Kasztanowe stworki, które świetnie sprawdzą się jako ciszaki w przedszkolu. Do ich zrobienia wystarczą pinezki i ruchome oczka.

kasztany zwierzątka z kasztanów ludziki z kasztanów zabawy kasztanamiIMG_0195 (Copy)

Ćwiczenie małej motoryki i skupienia uwagi. Kasztany owijane w folię aluminiową oraz w kolorowe gumki.

IMG_0036 (Copy) kasztany zwierzątka z kasztanów ludziki z kasztanów zabawy kasztanami

Kasztanki – emotki. Pomalowane farbą plakatową i flamastrem przydatne w nauce wyrażania emocji.

kasztany zwierzątka z kasztanów ludziki z kasztanów zabawy kasztanami IMG_0048 (Copy) kasztany zwierzątka z kasztanów ludziki z kasztanów zabawy kasztanamiIMG_0183 (Copy) IMG_0185 (Copy)

Układanki z kasztanów. Ograniczeniem jest jedynie wyobraźnia. Mogą to być buźki, ludziki, stworki, w zasadzie wszystko. Oprócz kasztanów świetnie sprawdzą się inne jesienne cudności – jarzębina, liście, szyszki, żołędzie itd.

kasztany zwierzątka z kasztanów ludziki z kasztanów zabawy kasztanami

Kasztanowa nauka liczenia.

IMG_0132 (Copy)

Kółko i krzyżyk – można grać zarówno w domu jak i w plenerze. Na kasztany przyklejamy po małej kuleczce plasteliny w dwóch kolorach. Rysujemy planszę na brystolu lub ziemi/piasku i zabawa gotowa!

IMG_0141 (Copy) kasztany zwierzątka z kasztanów ludziki z kasztanów zabawy kasztanami IMG_0149 (Copy)

Dodawanie/odejmowanie przy pomocy kasztanów. Znowu potrzebna jest jedynie plansza – brystol ze znakami +/- i =

kasztany zwierzątka z kasztanów ludziki z kasztanów zabawy kasztanamiIMG_0203 (Copy)

Kasztanowe literki/cyferki. Świetna aktywność dla dzieci, które dopiero zaczynają swoją przygodą z nauką liter/cyfr. Analogicznie można narysować np. figury geometryczne itd.

kasztany zwierzątka z kasztanów ludziki z kasztanów zabawy kasztanami IMG_0155 (Copy)IMG_0205 (Copy)

Zwierzaki z kasztanów i plasteliny. Wystarczy kliknąć tutaj lub w zdjęcie i zobaczycie nasz odrębny post z dużą ilością zdjęć.

Zwierzątka z kasztanów i plasteliny

Tory z kasztanów, ładowanie ich na ciężarówki i inne pojazdy to zabawa, która podoba się wszystkim chłopcom.

kasztanyyIMG_0218

Malowanie kasztanów i malowanie kasztanami. Jak to zrobić, żeby nie ucierpiało na tym nasze mieszkanie, możecie zobaczyć klikając tutaj lub w zdjęcia poniżej.

kasztany zwierzątka z kasztanów ludziki z kasztanów zabawy kasztanamimalujemy11

Ludziki/stworki tworzone z kasztanów i flamastrowych rysunków.

malowanekasztany6

Nietoperze z kasztanów – więcej w odnośniku – kliknij. 

nietoperze z kasztanów halloween

I kolejne, nasze ubiegłoroczne pajączki, tym razem z kasztanów i drucików kreatywnych. Więcej zdjęć i krótki opis po kliknięciu tutaj lub w zdjęcie.

zabawy z dzieckiem - pająki z kasztanów i drucików kreatywnych

Jeśli podobają Wam się nasze jesienne kasztanowe różności, może do gustu przypadną Wam także nasze inne kreatywne prace plastyczno-techniczne związane z tą porą roku:

Udostępniajcie, lajkujcie na FB a w komentarzach dzielcie się swoimi pomysłami na jesienne zabawy z dziećmi!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *