jura krakowsko-częstochowska
#akcjaleśnapolana,Zwiedzamy

Jura Krakowsko-Częstochowska na rowerach

Jura Krakowsko-Częstochowska to jeden z naszych ulubionych regionów. W dzisiejszym wpisie pokażemy Wam maleńką część krainy wapiennych skał, zamków, jaskiń z perspektywy rowerowego siodełka. Północna część Jury jest świetnym miejscem do uprawiania rodzinnej turystyki pieszej i rowerowej. 
Polecamy Wam „pętelkę” rowerową pośród pól, lasów i ostańców. Na mapce poniżej, zaznaczyliśmy taką  „podstawową”, najkrótszą trasę o długości około 13,5 km,  Trasę można modyfikować – rozszerzyć o pobliskie Żarki lub wyruszyć np. ze Złotego Potoku, ale o tym w dalszej części wpisu. Nie licząc dwóch krótkich odcinków przebiegających mało uczęszczanymi drogami, szlak biegnie specjalnie wytyczoną, asfaltową ścieżką wyłączoną z ruchu samochodowego. Na trasie znajdują się punkty do odpoczynku, tablice informacyjne a cały szlak jest bardzo dobrze oznakowany, komfortowy. Można go rozpocząć/zakończyć w kilku miejscach – w Ostrężniku, Przewodziszowicach czy Żarkach. Parkingi są darmowe. Atrakcje po drodze:
  • Rezerwat przyrody Ostrężnik – jaskinia, ruiny zamku, ostańce;
  • Pustelnia Czatachowa;
  • Ruiny strażnicy w Przewodziszowicach;
  • Ostaniec przy Brzozie;
Jura Krakowsko-Częstochowskiej pętla rowerowa pośród pól, lasów i ostańców
  Powyżej i poniżej ruiny strażnicy.
Jura Krakowsko-Częstochowskiej pętla rowerowa pośród pól, lasów i ostańców
Jura Krakowsko-Częstochowskiej pętla rowerowa pośród pól, lasów i ostańców
  Ławeczka. Ostaniec przy brzozie.
Przy jednym z miejsc odpoczynkowych znajduje się mały plac zabaw ze sporym terenem do biegania dla najmłodszych . 
  Jeśli zdecydujecie się dojechać do Żarek, to warto zwiedzić tamtejsze Muzeum Dawnych Rzemiosł, cmentarz żydowski, sanktuarium czy obejrzeć zespół zabytkowych stodół. Więcej o Żarkach napiszemy niebawem, w oddzielnym wpisie. My często dojeżdżamy na szlak do Ostrężnika już rowerami, od parkingu przy źródełkach w Złotym Potoku. Ścieżka wiedzie lasem wśród malowniczych skał, m.in. Diabelskich Mostów.
Zostawiam Wam jeszcze link do opisu rozszerzonej wersji trasy:
 http://kreatywnieaktywnie.pl/rodzinny-szlak-rowerowy-laczacy-najpiekniejsze-zakatki-jury/
  Na blogu znajdziecie opisy jeszcze kilku innych naszych wycieczek na Jurę z poprzednich lat a w najbliższych dniach dodam wpisy z naszego ostatniego wyjazdu. Zaglądajcie!

Możesz również polubić...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.