Malowanie palcami jest pochodną zabawy w piaskowe babki, ciasteczka i pałace z rzecznego iłu czy mokrego, nadmorskiego piasku; uczyniłam tylko tyle, że do tej mazaniny, jak świat starej, dodałam kolorów tęczy”* – to słowa Ruth Faison Shaw, twórczyni metody malowania dziesięcioma palcami.

O metodzie w dużym skrócie. Pierwszy raz została wykorzystana w 1934 roku, w jednej z rzymskich szkół podstawowych a jej celem była integracja uczniów pochodzących z różnych kultur i mówiących różnymi językami. Obecnie wykorzystuje się ją w celach diagnostycznych i terapeutycznych. Został opracowany schemat zajęć – określony jest czas ich trwania, rodzaj papieru, kolory farb, sposób ich zrobienia itd. , zwraca się uwagę na to w jaki sposób dziecko nabiera farbę, w jakiej kolejności wybiera kolory itd.

U nas to oczywiście tylko „zwykłe” malowanie, ale pisząc o metodzie Ruth Shaw chciałam zwrócić Waszą uwagę na to, ile takie „paćkanie” może przynieść dobrego.

Swobodne malowanie palcami m.in. pobudza ekspresję, rozwija wyobraźnie, kreatywność, rozluźnia i uspokaja.

Farby do malowania palcami muszą być przede wszystkim bezpieczne w kontakcie ze skórą. Można kupić gotowe ale my polecamy farby jogurtowe, które są.

  • naturalne
  • bezpieczne (nic się nie stanie nawet wtedy, kiedy dziecko je zje)
  • proste i tanie w przygotawniu (wystarczy jogurt naturalny, najlepiej gęsty i barwniki spożywcze)

farby jogurtowe metoda malowania palcami

farby jogurtowe metoda malowania palcami

farby jogurtowe metoda malowania palcami

farby jogurtowe metoda malowania palcami

farby jogurtowe metoda malowania palcami

farby jogurtowe metoda malowania palcami

farby jogurtowe metoda malowania palcami

Jogurtowe malowanie farby jogurtowe metoda malowania palcami

*I. Bielicka, H. Olechnowicz, Z. Ślusarska-Kowalska, Malowanie dziesięcioma palcami (finger-painting), „Psychologia Wychowawcza” 1964, nr 2, s. 144.

Podoba Wam się nasze jogurtowe malowanie?

Jeśli tak, to dostępniajcie, lajkujcie na FB a w komentarzach dzielcie się swoimi pomysłami na kreatywne zabawy z dziećmi!

3 thoughts on “Jogurtowe malowanie”

    1. My kupujemy na Allegro barwniki spożywcze w proszku albo w żelu. Są używane najczęściej do ciast, tortów, wystarczy bardzo niewielka ilość.

    2. Czasami używamy także naturalnych produktów do barwienia (proszę zerknąć do wpisu o ciastolinie sensorycznej) tj. kurkumy, papryki słodkiej, kakao itd. Można użyć także odrobiny soku z buraków, z jagód.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *