Nie ma jesieni bez kolorowych liści. Można je podrzucać, można nimi szurać, grabić, zamiatać, zbierać – to wszystko wpiera rozwój dużej motoryki. A jak wykorzystując zebrane podczas spaceru liście możemy wspierać w domu rozwój małej motoryki? Na wiele prostych sposobów. 

Zabawa, która bardzo podoba się dzieciom. Segregujemy liście ze względu na ich kolory, np. żółte, pomarańczowe, czerwone, brązowe. Następnie dziecko rozrywa je lub tnie małe kawałki. Wykałaczki lub patyczki do szaszłyków wbijamy w kawałki ciastoliny/plasteliny lub innej masy i nakładamy na nie liście.

jesień liście jesienna mała motoryka jesień liście jesienna mała motoryka jesień liście jesienna mała motoryka jesień liście jesienna mała motoryka jesień liście jesienna mała motoryka IMG_0399 (Copy)

Odrysowywanie kształtów liści – proste, fajne, ćwiczące rączkę. Odrysowane liście dzieci mogą później pokolorować.

odrysowywanie liści małą motoryka

Można też zamiast flamastra, użyć farb i gąbeczki.

5

Rysowanie po liniach. Najlepiej sprawdzi się marker.

IMG_0697 (Copy)

IMG_0697 (Copy)

Wspomniane wcześniej wycinanie lub rozrywanie liści. Podoba się dzieciom samo w sobie 😉 ale liście oprócz nakładania na patyczki/wykałaczki mogą też przydać się do różnych prac plastycznych. Zobaczcie jakie fajne drzewa można zrobić z ich wykorzystaniem.

IMG_0698 (Copy)

IMG_0711 (Copy)

Można też tworzyć historyjki z liści.

historyjki z liści liście jesień prace plastyczne liscie7

Jeśli podobają Wam się nasze prace i pomysły, zapraszamy do działu KREATYWNIK, gdzie znajdziecie wiele kreatywnych prac plastyczno-technicznych związanych z jesienią:

Udostępniajcie, lajkujcie na FB a w komentarzach dzielcie się swoimi pomysłami na jesienne zabawy z dziećmi!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *