Glut, glutek, slime wyłącznie z naturalnych składników, gotowy w kilka minut, ze zrobieniem którego spokojnie poradzi sobie kilkulatek. Fantastyczny w dotyku, fajnie rozciągliwy a kiedy się znudzi można z niego zrobić ciastolinę. Nasz hit ostatniego weekendu Polecamy!
Składniki:
- szklanka (u nas plastikowy kubek z Ikea) mąki pszennej
- szklanka mąki ziemniaczanej
- 3/4 szklanki oleju
- 1/2 szklanki wody
- opcjonalnie – barwnik spożywczy w żelu lub w proszku rozpuszczony w wodzie oraz brokat
Wszystkie składniki łączymy ze sobą i wyrabiamy do uzyskania pożądanej konsystencji (można dodać trochę mąki ziemniaczanej jeśli jest zbyt „luźny” lub oleju jeśli jest zbyt „zwarty”.
Aby z glutka zrobić ciastolinę wystarczy dodać po szklance i trochę każdej mąk. Udanej zabawy!
To nasz drugi glutek wykonany z naturalnych, łatwo dostępnych i niedrogich składników. Brak kleju, boraksu, płynu do soczewek itd. sprawia, że jest idealny do zabawy nawet dla najmłodszych dzieci a także wszystkich tych, które mają AZS, alergie i muszą uważać na to co biorą w rączki. Glutka na bazie siemienia lnianego znajdziecie TUTAJ – kliknij.
Zabawa glutkiem, podobnie jak ciastoliną czy inną masą wpływa na rozwój zmysłów, pobudza kreatywność, wyobraźnię, ćwiczy małą motorykę.
Dziecko może takiego gluta rozciągać, ugniatać, przekładać przez palce, zlepiać, zmieniać jego konsystencję dodając mąkę lub wodę itd. Wszystkie te czynności przyczyniają się do trenowania paluszków, łagodzenia stresu, rozwijania wyobraźni.
Polecam Wam również nasze pozostałe zabawy sensoryczne, które możecie przygotować sami, z łatwo dostępnych składników:
- PIANKOLINĘ
- SENSOLINĘ
- CIASTOLINĘ
- tęczową PIANĘ MYDLANĄ
- zabawy z GALARETKĄ
- domowy PIASEK KINETYCZNY
- JOGURTOWE farby
- zabawy w ZIEMI
Jeśli podobają Wam się nasze wpisy, lajkujcie na FB a w komentarzach dzielcie się swoimi pomysłami na wszelkie dziecięce aktywności!
Super przepis, ale ręce są chyba tłuste po takiej zabawie?
Powiedziałabym raczej, że fajnie nawilżone 😉
Jak długo można taki glut nadaje się do użycia? Czy trzeba go w jakiś specjalny sposób przechowywać?
My po zabawie robimy ciastolinę, więc nie wiem jak długo zachowałby swoje właściwości. Myślę, że można byłoby spróbować włożyć go do woreczka, szczelnie zamknąć i włożyć do lodówki.
Rozumiem. Dzięki.
Fajne