Cecylka Knedelek
Biblioteczka

Cecylka Knedelek oraz Dzieciaki z ulicy Tulipanowej

Cecylka mieszka w Starym Knedelkowie przy ulicy Naleśnikowej 5. Po przeczytaniu tego jednego zdania już wiedzieliśmy, że ją polubimy 🙂 Bo jak można nie lubić kogoś, kto mieszka przy ulicy Naleśnikowej, w dodatku w Knedelkowie. No nie można! Cecylka nie tylko rozśmiesza przedszkolaki zabawnymi przygodami, ale uczy je także dobrych manier, zasad bezpieczeństwa czy udzielania pierwszej pomocy. Wszystko to w towarzystwie uroczej gąski Walerki.

Autorką książek o Cecylce jest Joanna Krzyżanek, ilustratorem Zenon Wiewiurka (oprócz książki Dobre Maniery Cecylki Knedelek, czyli o tym, że wypada wiedzieć co wypada – tą pozycję zilustrował Marcin Ciseł). Wszystkie książki są przepięknie wydane (wydawnictwo JEDNOŚĆ), w twardych oprawach, atutem jest także to, że są szyte a nie klejone.

My mamy następujące tytuły i wszystkie serdecznie polecamy:

  • Cecylka Knedelek przedstawia: pierwsza pomoc nie tylko dla przedszkolaków 
  • Cecylka Knedelek przedstawia: zasady bezpieczeństwa nie tylko dla przedszkolaków 
  • Dobre uczynki Cecylki Knedelek
  • Cecylka Knedelek i Boże Narodzenie 
  • Dobre maniery Cecylki Knedelek, czyli o tym, że wypada wiedzieć co wypada 

Dzieci już tak mają, że nie zawsze słuchają dorosłych 😉 Sympatyczna Cecylka z ulicy Naleśnikowej i często wpadająca w kłopoty gąska Walerka to co innego! Dziewczynka zna się na bezpieczeństwie, udzielaniu pierwszej pomocy czy pieczeniu świątecznych ciastek, a swoją wiedzą, chętnie dzieli się z przedszkolakami i dzięki niej ratuje z opresji swoją gąskę. Historyjki są  napisane zrozumiałym dla małych odbiorców językiem i zabawne. W częściach o pierwszej pomocy i bezpieczeństwie, po każdym krótkim opowiadaniu, są praktyczne porady jak należy się zachować w danej sytuacji, np. co zrobić po ugryzieniu owadów, skaleczeniu, zadławieniu, jakie są sposoby na katar itd. Dzieci poznają numery alarmowe, dowiadują się, że oparzyć można się nie tylko czymś gorącym, ale także np. zimnym płynem do mycia toalet. Maluchy poznają wartość pomagania innym. Cecylka Knedelek mówi, że jak zrobi coś dobrego, czuje się się tak, jakby jadła ciasteczko z leśnymi poziomkami. 

Cecylka Knedelek IMG_4024 (Copy)Cecylka Knedelek Cecylka Knedelek Cecylka Knedelek Cecylka Knedelek Cecylka Knedelek IMG_4052 (Copy) Cecylka Knedelek Cecylka Knedelek Cecylka Knedelek Cecylka Knedelek Cecylka Knedelek Cecylka Knedelek

W książeczce o Bożym Narodzeniu obok ciepłego klimatu wprowadzającego magię świąt, znajdziemy także proste przepisy na rozmaite ciasteczka i babeczki. Jeden z nich wypróbowaliśmy. Choinkowe ciastka z kiwi nie dość, że wyszły pyszne, to w dodatku prawie całkiem samodzielnie był wstanie je wykonać nasz przedszkolak.

IMG_4171 (Copy) IMG_4176 (Copy)

Jedyną zmianą w przepisie było dodanie odrobiny cukru pudru na każdy kawałek kiwi, bo te były dość kwaśne.

IMG_4179 (Copy) IMG_4180 (Copy) IMG_4185 (Copy)

Inne przepisy na pewno też wypróbujemy! B. ma ochotę na piernikowe renifery i marchewkowe babeczki 😉

IMG_4093 (Copy) IMG_4094 (Copy)

Na zdjęciach widać jeszcze jedną książkę, również autorstwa Joanny Krzyżanek z ilustracjami Zenona Wiewiurki. Co prawda nie jest ona z serii o Cecylce a o dzieciach z ulicy Tulipanowej, ale postanowiłam ją przedstawić Wam w tym samym wpisie, ponieważ w podobnym do Cecylki stylu porusza niezwykle ważne kwestie.

Każdy mały i duży mieszkaniec naszej planety ma swoje prawa – bez względu na to, czy jest właścicielem piegów, czy też nie, i czy na śniadanie je rogaliki maślane, czy jajecznicę ze szczypiorkiem.

Książka w prosty i przystępny sposób wyjaśnia dzieciom co to są prawa dziecka i jednocześnie uczy szanować prawa innych osób. dzieciaki z ulicy tulipanowej

Cecylka KnedelekIMG_4090 (Copy)IMG_4201 (Copy) IMG_4203 (Copy) IMG_4204 (Copy)

Do książki dołączony jest plakat z wypisanymi prawami najmłodszych.

IMG_4196 (Copy)

Jedynym minusem jest dla nas niedziałająca strona internetowa, która jest podana w książce, na  której między innymi miały się znaleźć informację dotyczące tzw. małego wolontariatu.

A Wasze dzieci znają i lubią Cecylkę oraz Dzieciaki z ulicy Tulipanowej?

Więcej książkowych inspiracji znajdziecie w dziale Biblioteczka – http://kreatywnieaktywnie.pl/category/biblioteczka/

Możesz również polubić...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.